Eyyübiye İlçe Belediyesi Logosu

Editörün Puanı

Virüs Testi

Temiz

Yorum Yap

  • Lisans Ücretsiz
  • Tarih 4 sene Önce
  • İndirme Sayısı 179
5/5, Toplam: 1 kişi

Eyyübiye İlçe Belediyesi Logosu

Amblem- Logo Bilgisi

 

Amblem-Logo; tasarım bakımından ele alındığında; Eyyübiye İlçe sınırları içerisinde yer alan bir çok coğrafî, tarihi, kültürel değerler ile turistik mekanın görselleri, stilize edilerek “Eyyübiye Belediyesi”ni temsil edecek bir kompozisyon haline getirilmiştir. Tasarım sade, kolay anlaşılır ve akılda kalıcı bir etkidedir. Kompozisyonda üç renk kullanılmıştır (Turkuaz, Lacivert, Beyaz) Amblem-Logoda kullanılan Turkuaz; en üst düzeydeki değişimin ve dönüşümün sembolüdür, Lacivert; sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği simgelemektedir Beyaz ise; saflığın, temizliğin, iyi niyetin, uysallığın, esnekliğin, hoş görünün yanı sıra “sabrın” sembolü olarak kullanılmıştır. Bu renklerin insanlar üzerinde bıraktığı etki Belediyenin belirlediği Misyon ve Vizyonuna uygun olduğu düşünülmüştür.

 

Amblem-logonun Coğrafî, Tarihi ve Kültürel Arka Planı

 

Amblem- Logoda sembolik olarak “Dağ, Balık, Kubbe, Çift Kubbe, Minare, Kufi Yazı ve Ay-Güneş” kullanılmıştır. Eyyübiye Belediyesi için seçilen Amblem-Logo, coğrafî, tarihsel ve kültürel bakımından ele alınacak olursa; Kufî yazısı ile Eyyübiye hem tarihsel hem de kültürel ve mimari açıdan anlam ifade etmektedir. Kubbe şekli ile Eyyübiye kufî yazısı, Eyyübiye ilçesini sembolize etmektedir. Kufi yazısını mimarlık, resim ya da heykel sanatları gibi ele almak estetik yönden incelemek gerekir. İslam yazısı batı yazısı gibi sadece yazı değildir. Resimdir, şekildir, biçimdir. Hatta müziktir. Kufî yazısı, başlangıcından beri, mushaf, kitabe ve önemli vesika ve mimari yapılarda kullanılır. Sert ve köşeli kûfî yazısı Şanlıurfa ve çevresindeki mimari yapılarda kullanılmış bir yazı çeşididir. Urfa’daki İslam hâkimiyetlerinde başta Dört Halife olmak üzere Emevi Dönemi, Mahalli Hanedanlıklar, Abbasiler, Zengiler, Eyyübiler, Selçuklular, Artuklular, Memluklu ve Osmanlıların da kullandıkları bir yazı çeşididir. Şanlıurfa Büyükşehir merkez ilçemiz Eyyübiye, yukarıda ifade ettiğimiz tüm dönemlerle ilgili kültürel, tarihsel ve mimari yapılara sahiptir.

 

Kufi yazısı ile yazılmış Eyyübiye’nin bulunduğu beyaz zemin; hem Urfa’yı hem de aydınlığı özellikle Eyyübiye aydınlığını ifade etmektedir. 2014 yazılı türkuaz kubbe zemin Türkiye’yi simgelemektedir. Mavi kubbe İslam dünyasını sembolize etmektedir. Büyük kubbenin sağ ve solundaki iki kubbe, çift kubbeyi sembolize etmektedir. Minareler tevhid inancını sembolize eder. İki minareden biri Hz. İbrahim diğeri de Hz. Eyyüp Peygamberlerin tevhid mücadelesini temsil etmektedir.

 

Hz. İbrahim’in mücadelesi antik dünyanın yıldız gezegen kültü iledir. Ay (Sin) ve Güneş (Şemş)  antik dönemde bölgedeki kültlere gönderme yapılmaktadır. Balık yine antik dünya’da var olan kültler ile Hz. İbrahim ile ilgili söylencelere gönderme yapılmıştır. Balık sembolü ile aynı zamanda Eyyübiye Belediyemizin sınırları içinde yer alan Damlacık, Yakubiye, Mancı tepeleri ile Molla Ömer dağlarına (tepelerine) gönderme yapılmıştır.

Bunları düşünerek bu loo meydana gelmiştir…

Eyyübiye İlçe Belediyesi Logosu İçin Yorum Yap